czwartek, 12 października 2017

STAWIANIE BANIEK

Terapia podciśnieniem (stawianie baniek) należy do najstarszych metod leczenia. 
Przyjmuje się, że ojczyzną baniek są Chiny, gdzie znane są od ok. 3000 lat i pozostają popularne do dzisiaj.
Jako wszechstronna, pozbawiona skutków ubocznych metoda leczenia wielu chorób i dolegliwości.

 
Bańki w celach leczniczych stosowali również starożytni Grecy i Egipcjanie. 
 
Ojciec medycyny – Hipokrates w swych notatkach podał dokładny opis ich stosowania w przypadku różnych infekcji oraz w celu przeciwdziałania zastojowi krwi w żyłach.

ZASADA DZIAŁANIA BANIEK PRÓŻNIOWYCH

Poprzez ogrzanie powietrza znajdującego się w bańce (próżnia ) wytwarza się podciśnienie, a po przyłożeniu do ciała skóra zostaje wessana do środka bańki. Powoduje to przekrwienie tętniczo – żylne i pękanie powierzchniowych naczynek włosowatych. 
Organizm traktuje własną, wynaczynioną krew, znajdującą się poza krwiobiegiem, jak ciało obce i w tym obszarze uaktywnia procesy obronne (samoleczenie), wytwarzając dużą ilość ciał odpornościowych.
Uaktywnione mechanizmy obronne organizmu likwidują miejscowo wszelkie stany zapalne.
Również rozszerzone naczynia, to lepsze ukrwienie i odżywienie tkanek, następuje wówczas ich oczyszczenie z produktów przemiany materii, odkwaszenie i natlenienie. 

Działanie lecznicze i przeciwbólowe jest również następstwem drażnienia receptorów skóry, mięśni, powięzi. Dochodzi również do rozluźnienia mięśni gładkich żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego, dróg moczowych, oskrzeli i innych organów.
Układ współczulny i przywspółczulny doznaje pobudzenia, co reguluje pracę narządów i tkanek.
Jest to metoda skuteczna i bezbolesna, chory odczuwa jedynie nieznaczne napięcie skóry w miejscach przystawienia baniek, natomiast korzyści z jej stosowania są nieocenione zarówno w leczeniu, jak również w profilaktyce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz